Blog
13.09.2024

Jak odzyskać pieniądze, jeśli brak umowy pisemnej?

Częstą praktyką, szczególnie wśród właścicieli małych i jednoosobowych działalności gospodarczych, jest niezawieranie umów pisemnych na realizację usług. Gdy klienci płacą i wszystko idzie zgodnie z planem, brak dokumentów wydaje się być wygodną opcją. Problemy zaczynają się, gdy klient nie zapłaci. Czy w takiej sytuacji wszystko stracone i lepiej odpuścić sobie spór? Jak odzyskać pieniądze za fakturę, jeśli nie masz dokumentów?

Pisemna umowa – czy jest potrzebna?

Brak pisemnej umowy w relacjach pomiędzy drobnymi przedsiębiorcami to częsty sposób zawierania transakcji. Dogadanie się przez telefon, SMS, komunikator internetowy lub maila jest dziś normą. Warto wiedzieć, że taki sposób umówienia się na wykonanie usługi lub dostarczenie towaru i zapłatę jest sposobem zgodnym z prawem i tak, jak umowa pisemna, niesie za sobą konsekwencje dla obu stron, takie jak np.: poprawne wykonanie usługi, możliwość reklamacji oraz odzyskanie pieniędzy w przypadku braku płatności za dzieło/towar.

Pisemna umowa – dlaczego warto?

Oczywiście, umowa na piśmie, opisująca istotne elementy transakcji, ułatwia dochodzenie należności po obu stronach. Jeśli kontrahenci dookreślą w niej na przykład:

  • termin wykonania usługi,
  • zakres prac,
  • cenę, 
  • warunki rozwiązania umowy,
  • kwestie poprawek

i inne elementy, które mogą stać się osią sporu, łatwiej będzie udowodnić swoją rację przed sądem, gdy wykonawca lub odbiorca nie wywiążą się ze zobowiązania.

Szczególnie przy węższym zakresie świadczonych przez firmę usług, dobrą praktyką jest skontaktowanie się z radcą prawnym, który przygotuje np. stałe wzory umów, możliwe do wykorzystania wielokrotnie przy kosmetycznych zmianach w odpowiednich punktach. To ułatwi sprawę i pomoże zapobiec sporom z kontrahentami w przyszłości. Co jednak zrobić, gdy umowy pisemnej nie było, a klient nie zapłaci za fakturę?

Brak zapłaty za fakturę

W przypadku braku zapłaty za fakturę i równoczesnym nie zawarciu pisemnej umowy z klientem, nadal można odzyskać środki – także na drodze sądowej. Jeśli polubowne rozstrzygnięcie sporu – w tym wysłanie wezwania do zapłaty – nie przyniosło rezultatów i pieniądze nadal nie znalazły się na Twoim firmowym koncie, sprawę możesz skierować do sądu. Brak pisemnej umowy między przedsiębiorcami nie oznacza przegranej na tej drodze. Jak się przygotować do sprawy?

Brak umowy pisemnej – dowody

Tak, jak i w wielu innych sporach sądowych, tak i w przypadku braku płatności za fakturę i równoczesnym braku umowy pisemnej, ważne jest wykazanie za pomocą wszelkich środków swoich racji. To, że nie istnieje kontrakt, nie oznacza przecież, że nie doszło do zawarcia umowy: ustnej, w formie elektronicznej itd.

Co będzie potrzebne w sądzie? Dowodami mogą być informacje, tj.:

  1. Pomiędzy kim doszło do zawarcia umowy, kiedy, w jaki sposób i jaka umowa została zawarta.
  2. Czy strony pozostawały ze sobą w trwałych relacjach gospodarczych (wcześniej współpracowały).
  3. Jaki był sposób komunikacji, np.: wymiana korespondencji (papierowej lub elektronicznej).
  4. Czy w ten sposób zostały zaakceptowane zasady współpracy.
  5. Jakie były przyczyny braku porozumienia.
  6. Czy były jakiekolwiek dokumenty, takie jak dowody wykonania umowy (usługi lub dostarczenie towaru).

Do sądu mogą także zostać powołani ewentualnie świadkowie. Opcji udowodnienia swoich racji jest wiele – o wszystkich poinformuje Cię radca prawny, który zajmie się Twoją indywidualną sprawą.

Sposób na niezapłaconą fakturę

Wiele zależy też od tego, co jest przyczyną sporu. Czy kontrahent kwestionuje wykonanie umowy czy sam fakt, że została zawarta? Jeśli to ta druga opcja, brak dokumentu pisemnego nie przekreśla możliwości odzyskania pieniędzy, nawet jeśli to utrudnia. Warto o tym pamiętać, zarówno będąc przedsiębiorcą, jak i klientem.

Bez dokładnej analizy całej sprawy i rozmowy nie można jednoznacznie powiedzieć, że odzyskanie pieniędzy od kontrahenta jest niemożliwe. Jeśli niepłacący klient to problem, z którym obecnie się borykasz, skontaktuj się ze mną i opowiedz o swojej sprawie.

Skontaktuj się z kancelarią radcy prawnego Stefana Kowalskiego

    Blog Zobacz też:

    Od lat zajmuję się prawem podatkowym – jako radca prawny doradzam klientom w zakresie, który pozwala im pomnażać, oszczędzać, chronić lub odzyskiwać majątek. Na blogu przeczytasz o tym, w jaki sposób wykorzystać istniejące przepisy z korzyścią dla swojego biznesu oraz dowiesz się o zmianach i ich interpretacjach, które co rusz pojawiają się w polskim systemie prawnym.

    Zobacz świat prawa i podatków oczami radcy prawnego Stefana Kowalskiego i wykorzystaj tę wiedzę do rozwoju swojej firmy!

    Wszystkie aktualności
    Telefon
    Wiadomość