Blog
23.04.2024

Podatek od sprzedaży na Vinted, OLX, Allegro i innych platformach 

Od jakiegoś czasu polski Internet do czerwoności rozgrzała informacja o ustawie, która nakazuje platformom sprzedażowym, takim jak Vinted, Allegro, OLX i wiele innych przekazywać informacje o transakcjach do urzędu skarbowego. Co to oznacza dla sprzedawców, którzy wystawiają swoje rzeczy w sieci? Czy czeka ich kontrola lub mandat z urzędu skarbowego za niezapłacony podatek dochodowy?

Vinted – podatek od sprzedaży

W Polsce platformy pośredniczące w sprzedaży towarów i usług (takie jak Vinted – podatek od sprzedaży w tej aplikacji budzi największe obawy) biją rekordy popularności. Mamy na nich legalnie działające firmy, ale też wielu prywatnych mikrosprzedawców i małych działalności, które sprzedają niewielkie ilości towarów za niewielkie w skali najpopularniejszych serwisów sumy. Używane ubrania, niepotrzebne zabawki, sprzęt kurzący się w piwnicy znajdują dzięki nim drugi dom, a sprzedawcy-amatorzy reperują domowe portfele. Teraz zajrzy do nich Urząd Skarbowy, by uzyskać informacje o niezapłaconych podatkach. 

Sprzedawcy, którzy wystawiali towary i usługi albo świadczyli najem poprzez platformy, takie jak np. eBay, Amazon, Booking,com, Aliexpress, OLX, Oferteo, Allegro, Vinted, a także przez platformy do dropshippingu mogą się spodziewać wzmożonych kontroli po 01.01.2025 r. Jest to pokłosie ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw (projekt z 27.03.2024 r.). Tę z kolei wymogła na Polsce Unia Europejska, która dostrzegła, że platformy internetowe stały się swego rodzaju szarą strefą, na której nierzadko strony unikają zapłacenia podatków. Tym samym Rada UE przyjęła dyrektywę mającą zapobiegać nieopodatkowanym transakcjom – Dyrektywa Rady (UE) 2021/514 z dnia 22 marca zmieniająca Dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania (DAC7). Polska jest zobowiązana tą dyrektywę wdrożyć, na co – jak to w sprawach podatkowych bywa – nie trzeba było długo czekać.

Podatek od sprzedaży na Vinted i nie tylko

Czym jest z prawnego punktu widzenia podatek od sprzedaży na Vinted i innych platformach? Zgodnie z projektem ustawy pośrednicy internetowi, którzy umożliwiają na swoich stronach sprzedaż towarów i usług, będą miały do 31.12.2024 r. obowiązek przekazania organom podatkowym informacji o transakcjach dokonanych w okresie od 1.01.2023 r. do 31.12.2023 r. Urzędy skarbowe dowiedzą się kto i za ile nie tylko sprzedawał, ale też kupował towar, a w konsekwencji nałożą na odpowiednią ze stron wymóg zapłacenia zaległych podatków.

Równocześnie należy pamiętać, że od 1.07.2022 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej może żądać od banku informacji o rachunkach bankowych, a w określonych ustawą sytuacjach sprawdzić, jak wyglądał przepływ pieniędzy w związku z transakcjami na platformach internetowych i następnie zablokować konto firmowe bez ostrzeżenia. O tym szerzej pisałem TUTAJ.

Kto musi zapłacić „podatek od Vinted”?

Kogo będą dotyczyć raporty w sprawie tzw. podatku od Vinted? Platformy pośredniczące w handlu przekażą do urzędu skarbowego informacje o sprzedawcach, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji w 2023 roku lub których łączne wynagrodzenie przekroczyło równowartość 2000 euro w ciągu roku podatkowego. Raporty będą dotyczyć nie tylko firm. Objęte zostaną nimi także osoby fizyczne, które nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej (nie są przedsiębiorcami). 

Jakie czynności będą raportowane? Do organów podatkowych zgłoszone będą czynności wykonywane za wynagrodzeniem, takie jak: 

  • najem nieruchomości – zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych, a także wszelkich innych nieruchomości i miejsc parkingowych; 
  • usługi świadczone osobiście;
  • sprzedaż towarów; 
  • najem jakiegokolwiek środka transportu.

Dotyczy to takich korporacji, jak np.: Allegro, Vinted, OLX, Oferteo, ale też mniejszych stron internetowych i aplikacji, świadczących wsparcie w obsłudze transakcji sprzedaży towarów, usług i najmu. Na równi z takimi miejscami są także platformy do dropshippingu. Wystarczy 30 różnych transakcji lub przekroczenie 2000 euro między 01.01.2023 a 31.12.2023 roku – od sprzedawanych po dzieciach ubranek po wynajem domku letniskowego – aby spodziewać się pisma z urzędu skarbowego, wzywającego do wyjaśnień.

Niezapłacony podatek od sprzedaży Vinted – co teraz?

Jakie skutki niesie za sobą niezapłacony podatek od sprzedaży Vinted, Allegro, OLX i na innych platformach? Do konsekwencji, jakich może spodziewać się sprzedawca, należą przede wszystkim kontrole podatkowe, prawdopodobnie obowiązek zapłaty podatków, a nawet postępowanie karne skarbowe. Lista przepisów, które mogły zostać naruszone, jest długa, a zawiera się w takich aktach prawnych jak: ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, kodeksu karnego skarbowego i inne. 

Podatek od OLX dla kupujących?

Czy osoby, które przeprowadzały takie transakcje przed 2023 rokiem mogą spać spokojnie? Zgodnie z wchodzącymi 01.07.2024 r. przepisami platformy internetowe na ten moment będą miały obowiązek przekazać informacje za 2023 r. Jednak nie oznacza to, że w uzasadnionych przypadkach nie zostanie wszczęte postępowanie za lata wcześniejsze. 

A czy nowe prawo może dotyczyć także kupujących? W mojej – prawnika od lat zajmującego się sprawami finansowymi i podatkami – ocenie: tak. Zapis ten dotyczy również kupujących – w uzasadnionych przypadkach, gdy dokonano zakupów dużych ilości kosmetyków, części do pojazdów, sprzętu elektronicznego itd. organ podatkowy może wezwać także kupującego do wyjaśnień. 

Podatek od Vinted – jak się chronić?

Wchodzący w życie „podatek od Vinted”, czyli dyrektywa w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania i wdrażająca ją ustawa nie dotyczy nałożenia dodatkowych podatków na sprzedawców, którzy działają legalnie i terminowo płacą swoje zobowiązania podatkowe. Przepisy mają na celu sprawdzenie czy sprzedawcy – przedsiębiorcy i osoby nieprowadzące działalności gospodarczej – w ogóle płacą należne podatki. Już teraz organy podatkowe, jeśli mają podejrzenia, mogą w każdej chwili wszcząć postępowanie podatkowe. Do tej pory nie miały jednak dostępu do takiej skali danych, jaka zostanie im przekazana w drugiej połowie 2024 roku. 

Jeśli sprzedajesz, wynajmujesz lub świadczysz usługi poprzez platformy internetowe i z jakichś powodów nie dopełniasz obowiązku zapłaty podatku dochodowego i VAT lub dostaniesz pismo z prośbą o wyjaśnienie z urzędu skarbowego lub chcesz wiedzieć, jak zaplanować podatki przy sprzedaży na platformach internetowych – skontaktuj się ze mną. Przeanalizuję Twoją sytuację i sprawdzę, jaka odpowiedzialność Ci grozi i jak można złagodzić skutki ewentualnej kary.  

Blog Zobacz też:

Od lat zajmuję się prawem podatkowym – jako radca prawny doradzam klientom w zakresie, który pozwala im pomnażać, oszczędzać, chronić lub odzyskiwać majątek. Na blogu przeczytasz o tym, w jaki sposób wykorzystać istniejące przepisy z korzyścią dla swojego biznesu oraz dowiesz się o zmianach i ich interpretacjach, które co rusz pojawiają się w polskim systemie prawnym.

Zobacz świat prawa i podatków oczami radcy prawnego Stefana Kowalskiego i wykorzystaj tę wiedzę do rozwoju swojej firmy!

Wszystkie aktualności
Telefon
Wiadomość