Blog
07.10.2024

Spółdzielnia mieszkaniowa a dochodzenie roszczeń 

Zalegające opłaty to narastający koszt dla spółdzielni mieszkaniowej, obciążający konto wszystkich mieszkańców i utrudniający realizację inwestycji w poprawę jakości funkcjonowania obiektów. Jak wygląda dochodzenie roszczeń ze strony spółdzielni w takim przypadku?

Spółdzielnia mieszkaniowa – dochodzenie roszczeń

Spółdzielnie mieszkaniowe często zwracają się do mnie w celu przeprowadzenia dochodzenia roszczeń od nieopłaconych lokali. Jest to częsty problem, którego rozwiązanie zależy od wielu czynników. Na pierwszym spotkaniu staram się zidentyfikować podstawowe elementy sprawy, pozwalające ustalić strategię działania.

Spółdzielnia mieszkaniowa, chcąca odzyskać należności za poniesione koszty związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości, powinna przede wszystkim prawidłowo określić:

  • kogo zamierza pozwać, 
  • za co,
  • za jaki okres.

oraz jak wykazać wysokość istnienie roszczenia. Prawo dotyczące spółdzielni mieszkaniowych jest bardzo skomplikowane i pełne niuansów. Z doświadczenia wiem, że każda, nawet najdrobniejsza informacja zawarta w pozwie, może mieć znaczenie dla sprawy. Z drugiej strony pominięcie czegoś lub pomyłka mogą prowadzić do oddalenia powództwa. 

Kogo pozywa spółdzielnia mieszkaniowa?

Zgodnie z przepisami w spółdzielniach mieszkaniowych do różnych lokali mogą być różne tytuły prawne. Niekoniecznie musi to być spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W jednym budynku mogą być lokale o różnej sytuacji prawnej. Przed dochodzeniem roszczeń trzeba ustalić, jakie było w tym konkretnym przypadku.

Częstym problemem, z jakim się spotykam, to śmierć osób z przysługującym własnościowym prawem do lokalu, które w dodatku mieszkały w nim samotnie. Moim zadaniem jest ustalenie wraz ze spółdzielnią potencjalnych spadkobierców, przeprowadzenie sprawy spadkowej oraz pozwanie spadkobiercy. Warto wiedzieć, że nawet, gdy jedyny właściciel mieszkania umrze, spółdzielni przysługuje prawo dochodzenia roszczeń jeszcze przez 3 lata.

Jeśli właściciel lokalu z jakichś powodów nie może pokryć roszczeń, spółdzielnia może pozwać także inne osoby pełnoletnie, stale zamieszkujące w lokalu, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych (potomków), pozostających na ich utrzymaniu. Może również pozwać inne pełnoletnie osoby, faktycznie korzystające z lokalu – także te niespokrewnione z właścicielem.

Za co pozywa spółdzielnia mieszkaniowa?

Dochodzenie roszczeń przez spółdzielnie mieszkaniową musi mieć oczywiście jakiś wymiar materialny. Każdy przypadek jest inny, dlatego cel pozwu ustalamy indywidualnie. Czasem chodzi tu o konkretne koszty, ale też o naprawę mienia, eksmisję i wiele innych aspektów. W jednym pozwie można dochodzić kilku roszczeń, związanych z tym samym lokatorem.

Kluczowe jest w tym wypadku wykazanie dowodów oraz wezwanie świadków, potwierdzających zasadność roszczeń spółdzielni mieszkaniowej. Podczas spotkania z moimi klientami, zapoznając się ze szczegółami sprawy, informuję ich, jakich dokumentów potrzebuję do złożenia pozwu.

Za jaki okres pozywa spółdzielnia mieszkaniowa?

Roszczenie o opłaty jest roszczeniem okresowym. Oznacza to, że przedawnia się z upływem 3 lat. Wbrew pozorom to bardzo krótki termin i nie należy zwlekać z pozwem. 

Jak wykazać wysokość istnienie roszczenia? Podstawą do złożenia pozwu w dochodzeniu roszczeń przez spółdzielnię mieszkaniową są dokumenty, w których ta może wykazać wysokość dochodzonej kwoty. Spis dokumentów, które potrzebne są, aby to udowodnić, również udostępniam podczas pierwszego spotkania: online lub w mojej kancelarii.

Skontaktuj się z kancelarią radcy prawnego Stefana Kowalskiego

    Blog Zobacz też:

    Od lat zajmuję się prawem podatkowym – jako radca prawny doradzam klientom w zakresie, który pozwala im pomnażać, oszczędzać, chronić lub odzyskiwać majątek. Na blogu przeczytasz o tym, w jaki sposób wykorzystać istniejące przepisy z korzyścią dla swojego biznesu oraz dowiesz się o zmianach i ich interpretacjach, które co rusz pojawiają się w polskim systemie prawnym.

    Zobacz świat prawa i podatków oczami radcy prawnego Stefana Kowalskiego i wykorzystaj tę wiedzę do rozwoju swojej firmy!

    Wszystkie aktualności
    Telefon
    Wiadomość