Blog
07.08.2024

Sprzedaż nieruchomości a podatek od towarów i usług

Jaki podatek należy zapłacić, sprzedając dom lub mieszkanie? Warto dowiedzieć się tego już na starcie, uzyskując indywidualną interpretację podatkową, aby odpowiednio wycenić nieruchomość i nie stracić na tej transakcji. Wysokość zobowiązania może bowiem nieprzyjemnie zaskoczyć.

Każdy płaci VAT

Każdego dnia niemal każdy mieszkaniec Polski jest obciążany podatkiem VAT. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym robiąc zakupy czy tankując auto. Odwrotnie do przedsiębiorców, którzy z podatkiem od towarów i usług mają do czynienia na co dzień. Są sytuacje, w których osoby fizyczne stoją przed sytuacją, w której muszą zapłacić VAT samodzielnie, a nie bardzo mają pojęcie komu, ile i dlaczego. Taki moment to na przykład sprzedaż nieruchomości.

W mojej praktyce od lat spotykam siÄ™ z osobami, które zamierzajÄ… sprzedać nieruchomość i zastanawiajÄ… siÄ™ nad tym, jakie podatki muszÄ… zapÅ‚acić. MaÅ‚o kto wie, że to zobowiÄ…zanie to wÅ‚aÅ›nie podatek VAT. To istotne, bo sprzedaż jakiejkolwiek nieruchomoÅ›ci może być opodatkowana stawkÄ… aż 23%… Ale też nie zawsze.

Każdy jest podatnikiem VAT

Zgodnie z ustawą podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Ta z kolei obejmuje produkcję, handel, usługi, w tym podmioty pozyskujące zasoby naturalne, rolników czy wolne zawody. To także czynności, polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (np. wynajem mieszkania).

Sprzedaż nieruchomości może być opodatkowana podatkiem dochodowym i podatkiem VAT albo podatkiem dochodowym i podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przy sprzedaży nieruchomości trzeba zwrócić uwagę na kryterium podmiotowe oraz przedmiotowe.

  1. Kryterium podmiotowe do zapłaty podatku VAT jest zobowiązany podatnik VAT. 
  2. Kryterium przedmiotowe to przedmiot transakcji – także transakcje dokonywane przez podatników VAT mogą być zwolnione z podatku VAT. 

Moi klienci zwracają się do mnie o sporządzenie opinii prawnej lub uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej w momencie, gdy chcą sprzedać nieruchomość. Zależy im, aby przy jej sprzedaży nie być niemile zaskoczonymi wysokością zobowiązania i mieć pewność, czy jest to właśnie VAT. Indywidualna interpretacja ma zapewnić im pewność, że organy podatkowe nie zmienią zdania.

Kiedy skorzystać z porady radcy prawnego?

Analiza sprzedaży nieruchomości i ustalenie czy jest to sprzedaż opodatkowana podatkiem od towarów i usług pozwala uniknąć problemów w przyszłości. Po sprzedaży nieruchomości nabywca nie dopłaci już sprzedawcy kwoty podatku od towarów i usług, więc lepiej doliczyć ją do ceny wyjściowej.

Przykład

Osoba fizyczna sprzedaÅ‚a dwie dziaÅ‚ki za w sumie 200.000 zÅ‚otych. ZapÅ‚aciÅ‚a podatek od czynnoÅ›ci cywilnoprawnych i podatek dochodowy. 

Organ podatkowy uznał jednak, że przy sprzedaży działek osoba fizyczna spełniała definicję podatnika VAT, a więc ten powinien odprowadzić podatek VAT w wysokości 23% od 200.000 złotych, czyli 46.000 złotych plus (często tak bywa) odsetki.

Na przestrzeni ostatnich 20 lat zmieniała się definicja podatnika VAT w ustawie od towarów i usług, jednak zagadnienie związane ze sprzedażą nieruchomości nadal budzi wiele wątpliwości i ryzyk. Dzięki mojej pomocy sprzedający nieruchomości mogą uniknąć problemów w przyszłości związanych ze sprzedażą nieruchomości a podatkiem VAT.

JeÅ›li wÅ‚aÅ›nie szykujesz siÄ™ do sprzedaży nieruchomoÅ›ci lub jesteÅ› w trakcie, napisz do mnie lub zadzwoÅ„ i opowiedz o swojej sytuacji. 

Blog Zobacz też:

Od lat zajmuję się prawem podatkowym – jako radca prawny doradzam klientom w zakresie, który pozwala im pomnażać, oszczędzać, chronić lub odzyskiwać majątek. Na blogu przeczytasz o tym, w jaki sposób wykorzystać istniejące przepisy z korzyścią dla swojego biznesu oraz dowiesz się o zmianach i ich interpretacjach, które co rusz pojawiają się w polskim systemie prawnym.

Zobacz świat prawa i podatków oczami radcy prawnego Stefana Kowalskiego i wykorzystaj tę wiedzę do rozwoju swojej firmy!

Wszystkie aktualności
Telefon
Wiadomość