W najnowszym wyroku Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją RP zmiany podatkowe pozbawiające podatnika prawa do uznania za koszty uzyskania przychodów odp...
Początek roku to czas zmian w polskim prawie – w życie wchodzą ustawy, przepisy nabierają mocy. Wiele z nich dotyczy przedsiębiorców. Jakie zmiany w podatkach VAT w 2025 roku przygotowali rządzący? Co należy wiedzieć?
Zmiany w podatkach VAT 2025 – kogo dotyczą?
W tym roku przedsiębiorcy mogą odetchnąć – rząd nie wprowadza rewolucji na miarę „Polskiego Ładu”. Niemniej czeka nas dostosowanie przepisów krajowych do wymogów unijnych. Dotyczy to w dużej mierze matrycy stawek VAT – ujednolicenia polskich z tymi, obowiązującymi w innych państwach członkowskich UE.
Zmiany w podatkach VAT w 2025 dotykają głównie kilku branż: transportowej, rolniczej, kosmetycznej, vendingowej, ale też przedsiębiorców, posiadających terminale płatnicze. Niektóre z nich zapłacą mniej, a niektóre musza liczyć się z podwyżkami.
Przepisy VAT 2025 – kto zyska?
Niektóre firmy pozytywnie odczują nadchodzące zmiany. Kto zyska najwięcej?
Te branże skorzystają na nadchodzących zmianach. Jakie firmy czekają podwyżki od 1 stycznia 2025 roku?
Zmiany w stawkach VAT 2025 – kto straci?
Nie wszystkie branże mają powody do zadowolenia z nadchodzących zmian. Kogo czekają podwyżki?
Oprócz obniżek i podwyżek VAT, od 1 stycznia 2025 przedsiębiorców czekają też zmiany neutralne, mające na celu ułatwienie interpretacji przepisów.
Podatek VAT 2025 – zmiany w przepisach
Projekt zmian w podatku VAT w 2025 roku zakłada doprecyzowanie przepisów dotyczących środków ochrony roślin, nawozów i pasz dla zwierząt domowych oraz gospodarskich. Będą one bardziej dokładne, co ma zmniejszyć problemy z obecną interpretacją.
Obecnie funkcjonujące odwrotne obciążenie w przypadku dostaw gazu, usług związanych z uprawnieniami do emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych czy energii elektrycznej, ma zostać przedłużone aż do końca 2026 roku. Ma to zapewnić stabilność funkcjonowania systemu energetycznego.
Wreszcie – co ucieszy wielu przedsiębiorców, posługujących się terminalami płatniczymi i kasami fiskalnymi – zniesiony zostanie obowiązek integracji obu urządzeń. Obecnie niektóre firmy borykają się z karami za brak połączenia, jednak od styczniu nie będzie już takiej potrzeby.
Wszystkie powyższe zmiany w przepisach wchodzą 1 stycznia 2025. Warto się z nimi bardzo dokładnie zapoznać – nieznajomość prawa szkodzi, a tzw. czynny żal nie zawsze jest w stanie naprawić wynikające z niewiedzy błędy księgowe. To oczywiście nie wszystko – dalsze zmiany będą jeszcze ogłaszane.
Od lat zajmuję się prawem podatkowym – jako radca prawny doradzam klientom w zakresie, który pozwala im pomnażać, oszczędzać, chronić lub odzyskiwać majątek. Na blogu przeczytasz o tym, w jaki sposób wykorzystać istniejące przepisy z korzyścią dla swojego biznesu oraz dowiesz się o zmianach i ich interpretacjach, które co rusz pojawiają się w polskim systemie prawnym.
Zobacz świat prawa i podatków oczami radcy prawnego Stefana Kowalskiego i wykorzystaj tę wiedzę do rozwoju swojej firmy!
W najnowszym wyroku Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją RP zmiany podatkowe pozbawiające podatnika prawa do uznania za koszty uzyskania przychodów odp...
Od jakiegoś czasu w Internecie głośno jest o problemach fintechu Cinkciarz.pl i trudnościach klientów z odzyskaniem środków – zarówno z transakcji wielowalut...