Blog
06.12.2024

Zmiany w podatkach VAT w 2025 roku – co musisz wiedzieć?

Początek roku to czas zmian w polskim prawie – w życie wchodzą ustawy, przepisy nabierają mocy. Wiele z nich dotyczy przedsiębiorców. Jakie zmiany w podatkach VAT w 2025 roku przygotowali rządzący? Co należy wiedzieć?

Zmiany w podatkach VAT 2025 – kogo dotyczą?

W tym roku przedsiębiorcy mogą odetchnąć – rząd nie wprowadza rewolucji na miarę „Polskiego Ładu”. Niemniej czeka nas dostosowanie przepisów krajowych do wymogów unijnych. Dotyczy to w dużej mierze matrycy stawek VAT – ujednolicenia polskich z tymi, obowiązującymi w innych państwach członkowskich UE. 

Zmiany w podatkach VAT w 2025 dotykają głównie kilku branż: transportowej, rolniczej, kosmetycznej, vendingowej, ale też przedsiębiorców, posiadających terminale płatnicze. Niektóre z nich zapłacą mniej, a niektóre musza liczyć się z podwyżkami.

Przepisy VAT 2025 – kto zyska?

Niektóre firmy pozytywnie odczują nadchodzące zmiany. Kto zyska najwięcej?

  1. Beneficjentem zmian w przepisach o VAT w 2025 roku będą z pewnością niektóre stocznie. Obecnie stawka 0% obejmuje pełnomorskie jednostki ratownicze. Od 1 stycznia podatek ten ma być ujednolicony dla innych statków i łodzi ratunkowych używanych na morzu – także tylko, które nie są z definicji pełnomorskie.
  2. Wśród branż, które odczują obniżkę stawki VAT, są producenci kubeczków menstruacyjnych. Obecnie na te produkty higieniczne obowiązuje stawka 23% – od przyszłego roku ma być to 5%. Zmiana ma na celu zwiększenie dostępności tego typu artykułów dla kobiet.
  3. Wyroby medyczne objęte stawką 8% VAT miały czekać podwyżki od 27 maja 2025. Ministerstwo Finansów zapowiada jednak, że ze względu na zmniejszenie różnic między nowościami na rynku, a produktami, które już na nim funkcjonują, przedłuży okres obowiązywania obecnej stawki podatkowej.

Te branże skorzystają na nadchodzących zmianach. Jakie firmy czekają podwyżki od 1 stycznia 2025 roku?

Zmiany w stawkach VAT 2025 – kto straci?

Nie wszystkie branże mają powody do zadowolenia z nadchodzących zmian. Kogo czekają podwyżki?

  1. Producenci wyrobów z konopi siewnych, przeznaczonych do wdychania i palenia, muszą liczyć się z podniesieniem VAT do 23%. Produkty te nie będą już traktowane jako nasiona i rośliny przemysłowe ze względu na sposób ich użytkowania. Nie dotyczy to produktów stosowanych w celach medycznych.
  2. Ze względu na wymagania unijne, dostawcy zwierząt z kategorii „żywe koniowate”, czyli koni, mułów lub osłów, muszą liczyć się z podwyżką podatku VAT z 8% do 23%.
  3. Ze zmian niezadowolone są firmy, które zarabiają obecnie na automatach vendingowych. Od nowego roku muszą one być przystosowane do drukowania paragonów fiskalnych, co do tej pory nie było obowiązkowe. Taka zmiana każdej maszyny może być kosztowna.

Oprócz obniżek i podwyżek VAT, od 1 stycznia 2025 przedsiębiorców czekają też zmiany neutralne, mające na celu ułatwienie interpretacji przepisów.

Podatek VAT 2025 – zmiany w przepisach

Projekt zmian w podatku VAT w 2025 roku zakłada doprecyzowanie przepisów dotyczących środków ochrony roślin, nawozów i pasz dla zwierząt domowych oraz gospodarskich. Będą one bardziej dokładne, co ma zmniejszyć problemy z obecną interpretacją.

Obecnie funkcjonujące odwrotne obciążenie w przypadku dostaw gazu, usług związanych z uprawnieniami do emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych czy energii elektrycznej, ma zostać przedłużone aż do końca 2026 roku. Ma to zapewnić stabilność funkcjonowania systemu energetycznego.

Wreszcie – co ucieszy wielu przedsiębiorców, posługujących się terminalami płatniczymi i kasami fiskalnymi – zniesiony zostanie obowiązek integracji obu urządzeń. Obecnie niektóre firmy borykają się z karami za brak połączenia, jednak od styczniu nie będzie już takiej potrzeby. 

Wszystkie powyższe zmiany w przepisach wchodzą 1 stycznia 2025. Warto się z nimi bardzo dokładnie zapoznać – nieznajomość prawa szkodzi, a tzw. czynny żal nie zawsze jest w stanie naprawić wynikające z niewiedzy błędy księgowe. To oczywiście nie wszystko – dalsze zmiany będą jeszcze ogłaszane.

Blog Zobacz też:

Od lat zajmuję się prawem podatkowym – jako radca prawny doradzam klientom w zakresie, który pozwala im pomnażać, oszczędzać, chronić lub odzyskiwać majątek. Na blogu przeczytasz o tym, w jaki sposób wykorzystać istniejące przepisy z korzyścią dla swojego biznesu oraz dowiesz się o zmianach i ich interpretacjach, które co rusz pojawiają się w polskim systemie prawnym.

Zobacz świat prawa i podatków oczami radcy prawnego Stefana Kowalskiego i wykorzystaj tę wiedzę do rozwoju swojej firmy!

Wszystkie aktualności
Telefon
Wiadomość